1Sitemize kayıt olun
2Ücretsiz katagorilere bakın.
3Ücret ödemeden hizmet alın

Herhangi bir proplem veya sorun bildirim için email  destek [ @ ] fevt.net . Teşekürler!

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 07:00 - 02:00
Cumartesi- 17:00 -20:00

WhatsApp:+ +90 535 517 78 29

Wordpress mi ? Joomla mı ?

Hem Joomla, hem de WordPress internette çok yaygın olarak kullanılan içerik idare sistemleridir. Sadece, kuracağınız site için hangi sistemin müsait olduğunu iyi bilmeli ve buna nazaran karar vermelisiniz. Aksi takdirde hemen sonra sisteminizi değiştiremeyebilir yada değiştirseniz daha size çok efsunk bir zorluk çıkabilir. Hele ki, ilk kez site kuruyorsanız kesinlikle doğru bir seçim yaptığınızdan emin olmalısınız.

Bu yazıda sizlere Joomla ile WordPress arasındaki farklardan bahsederek siteniz için hangi sistemin müsait olduğuna karar vermenizde size yardımcı olacağız.

JOOMLA VS. WORDPRESS

 

Şayet bir camia, dostlık ağı, üyelikli gruplar, üyelik gerektiren ve/yada üyelik sisteminin aktif rol aldığı platformlar, haber sitesi, forumlar, amazon.Com, hepsiburada.Com şeklinde alışveriş ağları, harici yazarların giriş kontrolüyle yazı ekleyebildiği sistemler gibi siteler kurmak istiyorsanız bu durumda Joomla’yı seçmelisiniz.

Sadece, daha fazla blog yazmaya yönelik, genel anlamda yazı ve resim içerikli ve basit ve daha kullanışlı bir yapıya haiz bir site oluşturmak istiyorsanız bu durumda WordPress’i seçmelisiniz. Kullanılabilirlik: Kullanılabilirlik iki açıdan ele alınabilir. Birincisi site yöneticisi açısından sistemin yönetilebilirliği, ikincisi ise sityi ziyaretçi olarak kullanan kişilerin kullanabilirliği. Idareci açısından bakmış olduğumızda WordsPress Joomla’dan daha kolay yönetilebilir ve değiştirilebilir bir yapıya sahiptir.

Ancak Joomla’nın WordPress’e nazaran yönetici kullanılabilirliğinin birazcık daha zor olması Joomla’nın kötü bir sisteme haiz olduğu için değil, WordPress’e göre daha komplike bir yapıya haiz olduğundandır. Joomla’nın yönetim panelini öğrenmek ve kullanmak WordPress’e göre daha zor olsa gerek ama öğrendiğinizde daha gelişmiş bir sistem kullanabiliyor olursunuz. Geliştirme: Joomla’nın geçmişi WordPress’ten daha eskidir. şundan dolayı geliştiricisi çok fazladır. Joomnla için derhal hemen arzu ettiğiniz her özellikte bileşen, modül yada eklenti bulabilmeniz olası. Üstelik çoğu da ücretsizdir. WordPress’in ise daha yeni bir sistem bulunmasına karşın oldukca hızlı bir şekilde geliştirme ortamı efsunmektedir. Fakat yine de Joomla kadar hızlı ilerleyememektedir.

Optimizasyon: Her iki sistemi de arama motoru optimizasyonları ile olan ilişkisi doğrultuünden ele almış olduğumızda WordPress’in Joomla’dan daha önde olduğunu söyleyebiliriz. WordPress’in kodlamasının daha elastik olması ve sistemi kasmaması nedeniyle arama motorları tarafınca daha yüksek puan alan bir yapıya haizdir.

Minik SEO eklentileriyle çok başarılı neticelar elde edilirken Joomla ‘da aynı başarıyı yakalamak için sistem birazcık daha çok yorulmak zorundadır. Kurmacam: Joomla’nın tema geliştiricileri WordPress’e oranla çok daha fazladır. Bu sebeple Joomla siteler için istenen her türde tema doğrusu manzara bulunabilmektedir. WordPress bu konuda biraz daha zayıftır. Sadece son 1 – 2 yılda WordPress tema geliştiricilerinin sayısında oldukça fazla artış görülmüştür. Joomla’nın temaları sistemi daha da ağırlaştırdığından ve WordPress’in bu konudaki tekrar esnek kodlaması nedeniyle çoğu Joomla tema geliştiricisi WordPress için de tema geliştirmeye adım atmıştır.

Uyumluluk: Hem Joomla, bununla beraber WordPress moduler bir sisteme haizdir.

Yan çalışma yapısı tak-çıkar şeklindedir. Bu açıdan her iki sistemde avantajlıdır. Joomla’nın moduler sistemi daha gelişmiştir fakat kullanımı daha zordur. WordPress’in kullanımı ise daha kolaydır. Örnğin sitenizi biden çok dilde hazırlamak istiyorsanız bu durumda Joomla’yı seçmeniz önerilir.

Sadece bu çeviri işlemi çokta basit değildir. SONUÇ: Eğer ilk kez site kuruyorsanız yada hemen hemen 2. Sitenizi kurmaya başlayacaksınız bu duurmda WordPress sizin için daha uygun olacaktır. Ama orta düzen bir bilgiye sahipseniz, bununla birlikte orta düzey PHP internet makalelım bilginiz var ise bu durumda Joomla sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

Elbet ki yukarıda saydıklarımız her iki sistemi daha fazla teknik açıdan incelemektedir.

Bunu yapmamızın nedeni her iki sistemden birini seçtiğinizde nelerle karşılaşacağınızı bilmenizi sağlamaktır. Eğer satış ortaklığı sistemine bağlı olarak bir site kurmak istediğinizi varsayar ve genelde birkaç sayfalık siteler oluşturacağım diyorsanız WordPress’i seçmelisiniz.

Fakat karışık siteler kurmak istiyorsanız ve sitenizin yazı içeriğinden daha farklı özelliklere haiz olmasını istiyorsanız Joomla öncelikli tercihiniz olabilir.

Web Tasarım,Joomla,SEO, Sosyal Medya Danışmanlığı..
TOP