1Sitemize kayıt olun
2Ücretsiz katagorilere bakın.
3Ücret ödemeden hizmet alın

Herhangi bir proplem veya sorun bildirim için email  destek [ @ ] fevt.net . Teşekürler!

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 07:00 - 02:00
Cumartesi- 17:00 -20:00

WhatsApp:+ +90 535 517 78 29

SEO için Alternatif Araçlar

"SEO günümüzün en müessir silahlarından birisi halini aldı. Peki bu tabancaı tehlike yaratmadan en doğru şekilde nasıl kullanabiliriz? Bir önceki imlaızda SEO’nun ancak link satın almak, reklam almak veya içerik girmekten ibaret olmadığını belirtmiştik. Eğer belirlediğiniz projede arama motorlarından yüksek verim elde etmek istiyorsanız siteniz ile alakalı çalışmalarda derin analizleri ne olursa olsun yapmalısınız.
Kısacası, atalarımızın da dediği benzer biçimde dereyi geçmeden önce paçaları ne olursa olsun sıvamalsıcaklıknız. Isterseniz SEO projesi öncesi çözümleme ve destek alabileceğimiz vasıtaların neler olduğuna ve ne işe yaradıklarına göz atalım. Baştan belirtmekte fayda görüyorum bu yazımız ‘’SEO’nun Doğru bilinen hataları’’ serisi şeklinde devam edecektir. İlk imlaızda araçları sathi olarak ele aldıktan sonrasında, öteki makalelerimızda alt özellikleri ile araçları tanıtacağız.
Proje Takibi ve Genel SEO Özeti Sağlayan Araçlar
1.Searchmetrics Siteniz ile alakalı genel SEO durumunu sunan bir araç olan Searchmetrics ile başlıyoruz. SEO görünürlüğü, sitenin hangi anahtar kelimelerde kaçıncı sırada olduğu, rakiplerinin durumunu, sunmuş olduğu araçlar ile neredeyse bütün dönemi yönetebileceğiniz bir araç olan Searchmetrics’de yapabileceklerimize gelelim. Anlık sorgulama ve proje ekleme ile iki farklı muamele yapabiliyorsunuz tam bir rapor almak anlamında. Proje alanında istediğiniz bir siteyi anahtar kelimeleri ve rakiplerinizi ekleyerek haftalık olarak takip edebilme imkanınız var. Ayrıca site-içi SEO hatalarını da görebilir, çözüm önerileri alabilirsiniz. Proje kısmında anlık sorgulama özelliğine gore daha detaylı bir raporla karşılaşıyorsunuz. Searchmetrics’in güçlü bir aracı olarak anahtar kelime araştırma aracını da belirtmekte yarar var.

İlk sorgulama monitöründa verilerini incelemek dilediğiniz websitesini makaleyorsunuz. Hem organik, aynı zamanda Adwords anlamında veri alabileceğimiz bir site olan n11.Com ile ufak bir çözümleme tecrübe edelim.
Sorgulamanın ardından gelen ekranda ise bir çok veriyi yayınlayan tablolarla karşılaşıyoruz. Bunların arasında en çok kullanılan vasıtalardan bir tanesi de SEO & Paid Visibilty.

Aşağıda gördüğünüz görselde ise yine aynı ekranda yer alan anahtar kelime pozisyonları ve rakipler yer alıyor.

Searchmetrics’in zayıf kalan yönü ise “Backlink Analysis” kısmı. Burada kendi oluşturduğu yapıyı kullanan aracımız, bu konumda da iyi bir performans gösterirse pek çok SEO uzmanının kullandığı tek araç olabilir. 2.Ahrefs İsmi, kodlamada kullanılan “<a href=” etiketinden gelen ve Rusya merkezli olan Ahrefs, site içi SEO ve link analizi konusunda kısa sürede otoriter bir araç haline geldi.
Kullanıcı arayüzünün sağladığı kolay kullanım nedeniyle görmek istediğiniz pek çok veriyi tek ekranda görebiliyorsunuz. Özellikle “Backlink Analysis” ve “Crawl Analysis” kısımları en kullanışlı araçları arasında. Link profillerini karşılaştırarak rakip analizi de yapabiliyorsunuz.

3.MOZ
2004’te SEOMOZ adıyla kurulan ve SEO sektörünün lokomotifleri arasında yer alan, diğer otoriter platformlardan farklı olarak, bir komünite olarak büyüyen MOZ, sağladığı araçlar ile SEO uzmanlarının işini kolaylaştıran bir konumda yer alıyor. 2000’li yılların son çeyreğinde Inbound Pazarlama’ya yönelen şirket 2013 yılında isim konusunda değişikliğe giderek MOZ adını almıştır.
En çok kullanılan araçları arasında yakın zamanda yenilediği Open Site Explorer yer alıyor. Bunun yanında link alabileceğiniz yerleri, sosyal medya verilerini sunan; ücretli üyelik seçeneğinde bulunan “Crawl Analysis”, “Position Checker” gibi araçları ile pek çok analizi gerçekleştirebilirsiniz. Son zamanlarda geliştirdiği yerel seo(listeleme, SERP durumları gibi) araçları da çok kullanılanlar arasında.

4.Raven Tools

Searchmetrics ve Moz’a daha çok benzeyen bir araç olan Raven Tools ile SEO, İçerik, Reklam ve Sosyal medya ile ilgili verilerinizi tek araç üzerinden yönetebiliyorsunuz. Çok detaylı bir araç olan Raven Tools ile pek çok işleminizi tek bir panelden gerçekleştirebilirsiniz.
Araçları: Site-İçi SEO Aracı, Backlink Analizi, İçerik Araçları, Sosyal Medya Araçları, Adwords Araçları, Anahtar Kelime Analizi
5.SEMRUSH

En eski SEO araçlarından bir tanesi olan SEMRush ile istediğiniz bir sitenin detaylı site-dışı analizlerini gerçekleştirebiliyorsunuz.
Özellikle anahtar kelime aracının çok iyi olduğunu belirtmekte fayda var. Diğer araçları arasında; backlink analiz aracı, Adwords aracı, Site-İçi SEO aracı, Rakip analiz araçları bulunuyor. LİNK ANALİZ ARAÇLARI Yukarıda yazdığımız araçlar üzerinden de link analizi yapabiliyorsunuz. Lakin Ahrefs ve Moz dışında otoriter olan ve link analizinde çok iyi performans gösteren araçları inceleyeceğiz.
6.Majestic
Yakın zamanda MajesticSEO olan adını Majestic olarak güncelleyen otoriter SEO aracımız, sitelerin aldığı güncel linkleri, geliştirdiği Trust Flow değeri ile yaptığı sınıflandırma işlemini oldukça iyi bir şekilde yapıyor. Link veritabanı en hızlı güncellenen SEO aracı olarak ün yapan Majestic ile sitenizin, rakiplerinizin veya incelemek istediğiniz bir sitenin aldığı linkleri ve güncel durumu takip edebilirsiniz.
Detaylı link analizleri yapabileceğiniz Majestic ile anchor text dağılımlarını, link profilini görebiliyorsunuz. Bunun dışında CliqueHunter, sunucu tarama, yeni ve silinmiş linkler gibi araçları da kullanabilirsiniz. 7.Link Research Tools (LRT)
Link analizi konusunda çok ciddi rakipleri olmasına rağmen kısa sürede adını duyurmayı başaran LRT, bu başarısını geliştirdiği Link Detox algoritmasına borçlu. Zira bu araç ile bir sitenin aldığı zararlı linkleri analiz edebiliyorsunuz.

Bunun dışında sunduğu otoriter 20 araç ile derin analizler yapabiliyorsunuz. Bu araçlar arasında, site içerisinde SEO performansı en yüksek olan sayfayı görebileceğiniz Strongest Subpages Tool, Rakip analizlerinde kullanabileceğiniz Competitive Link Velocity, Competitive Link Detox, Quick Domain Compare, Competitive Landscape Analyzer, linkleri analiz edebileceğiniz Quick Backlins, Link Juice Thief, Backlink Profiler gibi araçlar da mevcut.

İncelemesi çok daha detaylı yapılması gereken bir araç olan LRT ile ilgili detaylı bilgiyi ilerleyen haftalarda paylaşacağız. SİTE-İÇİ SEO TEKNİK ARAÇLAR
Sayfa Açılışı Hızı Araçları Son zamanlarda adını çok sık duyduğumuz “sayfa açılış skoru” ile ilgili olarak kullanabileceğiniz araçları paylaşıyoruz. Unutmayın, ziyaretçiler geç açılan/yüklenen siteleri terk etme eğilimindedirler. 8.Google PageSpeed Insights
Google’ın sunduğu ücretsiz bir araç olan Google PageSpeed Insights ile sayfa açılış hızı değerini hem mobil hem de masaüstü olarak görünütüleyebilirsiniz.
9.Pingdom Tool

Google Pagespeed aracı dışında kullanabileceğiniz bir diğer araç da Pingdom Tool. Bu araç üzerinden biraz daha teknik bilgiler ile site açılış hızınızı öğrenebilirsiniz. ANAHTAR KELİME ANALİZİ ARAÇLARI
10. Google Keyword Planner

Google’ın Adwords platformunu kullananlar için geliştirdiği anahtar kelime aracı ile ülke ve dil seçerek anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. 11. KeywordTool.io

Google Keyword Planner’a alternatif olarak kullanabileceğiniz bir araç olan Keyword Tool’u ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Google dışında arama yapabildiği başka mecralar da mevcut. 12. Uber Suggest

KeywordTool.io’ya çok benzeyen bir araç olan Uber Suggest ile anahtar kelime araştırmaları yapabilirsiniz. TRAFİK ANALİZ ARAÇLARI
13. Google Analytics

Sitenizin aldığı trafiği, elde ettiği dönüşümleri en ince detaylarına kadar analiz edebileceğiniz bir araç olan Google Analytics’i bir izleme kodu ile sitenize ekleyebilirsiniz. 14. Google Webmaster Tools

Websitesi sahiplerinin en çok kullandığı araçlar arasında olan Google Webmaster Tools, kendi sitelerinizi ekleyebildiğiniz, sitenizin Google açısından nasıl bir konumda olduğunu ve nasıl bir şekilde tanıtmak istediğinizi belirleyebileceğiniz bir araçtır. 15. Yandex Metrica

Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptıktan sonra websitesi sahiplerine yönelik sunduğu Metrica aracı ile Google Analytics gibi trafik ve dönüşüm oranları verilerinizi analiz edebilirsiniz. Diğer araçlardan farklı olarak sunduğu en çok tıklanılan yerler haritası ile sitenizdeki en canlı alanları görebilirsiniz. 16. Bing Webmaster Tools

Sitenizin aldığı trafiği ve sitenize dair pek çok veriyi görebileceğiniz Bing Webmaster Tools aracı son yılların popüler araçları arasında yer almayı başardı diyebiliriz.
Son olarak naçizane bir öneri vermek isterim: Ekmek almaya üşenip, makarna yapmaya hiç gerek yok. Dolayısı ile bir proje için gerekli olan ön analizleri asla küçümsemeyin, asla üşenmeyin. Pazar araştırması yapmadan, rakipleri tanımadan girilecek olan her rakabet büyük olasılıkla hüsranla sonuçlanacaktır.
SEO Araçları ve yardımcı analiz programları için; sorularınız, yorumlarınız ve eleştirilerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!" Kaynak :(r10,RDY)

 

TOP