1Sitemize kayıt olun
2Ücretsiz katagorilere bakın.
3Ücret ödemeden hizmet alın

Herhangi bir proplem veya sorun bildirim için email  destek [ @ ] fevt.net . Teşekürler!

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 07:00 - 02:00
Cumartesi- 17:00 -20:00

WhatsApp:+ +90 535 517 78 29

İçerik Uzunluğu

Uzun yazılan içerikler her zaman için google sıralamasında daha avantajlı bir yere sahiptir. Google’ın uzun içeriklere bayıldığını biliyoruz fakat en ideal yazı uzunluğu ne olmalı ?

"

Hayatım boyunca bana en çok sorulan sorulardan biri(ya da muhabirlik yaparken zamanında benim en çok sorduğum) hazırlanması gereken içeriğin uzunluğunun ne kadar olmasıydı. İçerik pazarlamasıyapanların bu soruyu sormasındaki temel saik tabii ki, yaratılan ya da yaratılacak içeriğin gerçekten işe yaramasını sağlamaktı. Kişisel olarak uzunluktan ziyade kalitenin ve hikaye anlatımının daha önemli olduğunu düşünüyorum, ama tabii ki uzunluk da içerik üretirken önemsiz bir konu değil. Nasıl ki bir sinema filmi 10 saat olamayacaksa, internetteki blog, e-kitap, sosyal medya postları gibi sayısız içerik mecrasının da kendine göre bir mecra düzeni ve tüketim tipolojileri var.

Sosyal medya alanında SaaS hizmeti veren Buffer ve Sumall, bugüne kadar yaptıkları çalışmaları araştırmışlar. Yaptıkları incelemeler sonucunda en çok işe yarayan, ideal sosyal medya postu, e-posta başlığı, sunum, blog post uzunluklarını hesaplamış.

Aşağıdaki infografikte de bütün alanlarda ideal kelime/karakter sayısını detaylıca görebilirsiniz. İstatistiklerde benim en çok dikkatimi çeken veri, blog postlar için ideal kelime sayısının 1.600 olması. Yani öyle Türkiye’de SEO ajanslarının çok yaygın kullandığı 300 kelimelik SEO için blog post çok da işe yarayan bir durum değil. Ben her zaman bir blog postun SEO için dahi olsa 300 kelime gibi garip bir sayıda olmaması gerektiğini düşünürüm. Çünkü bir metnin okura temelde iki katkı vermesi gerektiğine inanıyorum. Ya eğlendirecek/keyif verecek(listeli içerikler gibi), ya da katmadeğer yaratacak(Wikipedia‘nın ana içerikleri gibi). Siz bu iki faktörü göze almadan sadece 300 kelimelik(mesela neden 200 ya da 400 değil? Ayrıca gerçekten işe yarayacaksa 200 de idealdir!) anahtar kelime odaklı garip bir yöntemi uygularsanız, okuyan insanların nezdinde pek de bir işe yaramaz. Çünkü o içerik aslında naylon içerik olduğundan katmadeğer sağlamaz! Hem Google da artık yeterince akıllı ve kendisinden yönlenecek içerikler için yapılan bu numaraları pek de yemiyor/yemeyecek. "

TOP