1Sitemize kayıt olun
2Ücretsiz katagorilere bakın.
3Ücret ödemeden hizmet alın

Herhangi bir proplem veya sorun bildirim için email  destek [ @ ] fevt.net . Teşekürler!

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 11:00 - 22:00
Cumartesi- 13:00 -17:00

GSM: 0 545 942 20 50

Hesap Oluştur

*

*

*

*

*

*

FORGOT YOUR PASSWORD?

*

Katalog Tasarım

Kataloğun Kurumsal Kimlikteki Rolü

Katalog, firmanızın kurumsal kimliğine ait bir öğedir. Sunduğunuz ürün ya da hizmetleri kurumsal logonuz altında bir arada sunan kataloglar, elden ele dolaşarak markanızın ya da firmanızın tanıtımını yapar. Bir nevi pazarlama çalışanıdır.
Kataloglarda, belirli bir hiyerarşi ve ilişki düzeni mevcuttur. Bu hiyerarşi ve ilişki düzenleri, katalogda yer alan ürün ve hizmetlerin müşteriler tarafından kolayca bulabilmelerini sağlayacak şekilde düzenlenmesini sağlar.
Peki, Katalog Marka Değerini Nasıl Artırır?

Bir A markası ele alalım. Tüketici, gittiği her yerde bu A markasını duyuyor. Ziyaret ettiği bir ofiste A markasına ait bir katalog görüyor ve incelemeye koyuluyor. Kataloğun tasarımı çok güzel, dikkat çekici ve markayı başarılı bir şekilde anlatıyor.
Başarılı şekilde tasarlanmış olan bu katalog, tüketicinin dokunsal ve görsel duyularına hitap ediyor. Duyulara etkili bir şekilde hitap ettiği için de tüketici, marka kişiliği ve ürün (ya da hizmet) arasında faydalı bir ilişki kurabiliyor. Kendisini A markasına oldukça yakın hissediyor
Tüketici ihtiyacı olduğu anda, duyusal olarak bağ kurduğu A markasını hatırlıyor ve diğer seçenekler arasında direk olarak A markasına yöneliyor.
Kısaca özetlemek gerekirse, tüketicinin ihtiyaç ve taleplerine göre düzenlenen, tüketicinin marka ve ürün arasında bir ilişki kurmasını sağlayan, çarpıcı bir tasarıma sahip bir katalog, görsel ve dokunsal duyulara hitap edebildiği için tüketicinin kendisini markaya yakın hissetmesini sağlıyor. Bu şekilde de tüketici, normale göre daha hızlı bir şekilde markaya geri dönüş yapıyor.

Katalog tasarımı müşterinin talebine göre kurumsal veya sadece ürün bazlı olabilir. Önemli olan konu ne olursa olsun içeriklerin gerçekten kataloğu eline alan insan için onu tatmin edici ve aydınlatıcı olmasıdır. Sadece görsellere eğilmek yanlıştır. Hem görseller ile zenginleştirilmiş hem de başlıklar halinde oluşan metinler içermelidir. Tabi ki bu konu görsel katalog tasarımı yapılmayacaksa önemlidir.
Katalog tasarımı, katalog ile ilgilenen ve inceleyen kişi tarafından ilgi çekici ve harekete geçirici olmalıdır. Ürün ile ilgili görsellerin doğru ve kaliteli kullanılması, tasarımın öz ve sadeliği en önemli etkenleri oluşturmaktadır.
Birçok kurumsal firma basılı ve diğer reklam işlerinde kurumsal kimlikleriyle örtüşmemektedir ve bu büyük bir hatadır. Yapacağınız katalog tasarımı markanın kurumsal kimliğiyle kesinlikle ayırt edilmemelidir. Örneğin bir gıda firması için hazırladığınız katalog tasarımını sağlık sektöründe de kullanamazsınız. Renkler, fontlar tamamıyla birbirine uygun olarak hazırlanmalıdır.
Bu işle ilgilenen birçok tasarımcı en önemli noktalardan biri olan baskıyı tasarıma başladıktan sonra düşünür. Hâlbuki katalog tasarımına başlamadan önce mutlaka kâğıt gramajından, kullanacağı renklerin pantone mi yoksa cmyk mı oluşuna kadar birçok konuyu netleştirdikten sonra tasarım aşamasına geçmelidi

TOP