1Sitemize kayıt olun
2Ücretsiz katagorilere bakın.
3Ücret ödemeden hizmet alın

Herhangi bir proplem veya sorun bildirim için email  destek [ @ ] fevt.net . Teşekürler!

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 11:00 - 22:00
Cumartesi- 13:00 -17:00

GSM: 0 545 942 20 50

Hesap Oluştur

*

*

*

*

*

*

FORGOT YOUR PASSWORD?

*

Web Programcılığı

Web programlama, bir meslek bölümü ya da bir tanımdan ibaret değildir. Her tanımlama bir sınırlamadır sözünden yola çıkarsak web progamlamayı sınırlamak pek mümkün değildir diyebiliriz. Öyledir ki bir web programcı birçok konuda bilgi ve deneyim sahibi olmalı ve bu bilgileri etkileşimli ve harmanlayarak kullanabilmeli ve kendini sürekli olarak güncellemelidir.

Teoride bir web sayfanın tasarım, kodlama ve seo geliştirmesinin yapılması farklı kişiler üzerinde olması gerekse de çoğunlukla bir kod geliştiricinin az da olsaHtml, Html Dom, Css ve tasarım bilgisi olması beklenir. Yine aynı şekilde bir tasarımcı biraz da olsa kod bilgisine sahip olmalıdır diye düşünüyorum. Bu bir web programcının her türlü iş alanında karşısına çıkması olasıdır. Bir kurumda çalışmakta olsanız da freelance iş yapıyor olsanız da en azından temel düzeyde kendinizi bu alanlarda yetiştirmeniz gerekir. Karşılaştığınız çoğu işte arkadaş ben sadece kod yazarım diyemezsiniz sizden bu işe takla attırmanız beklenir. Böyle olmasa dahi extra bilgiler sizi daima bir adım önde tutucaktır.

HTML Nedir ?

HTML (Hyper Text Markup Language) web sayfalarının içeriklerini hazırlamak için kullanılan bir dildir.HTML dosyaları HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) ile aktarılır. Yazılan HTML dosyaları düz yazıdan başka bir şey değildir. HTML dosyası oluşturmak için masaüstümüze sağ tıklayıp ”YENİ” sekmesinden Metin Belgesi ‘ ni seçmeliyiz. Ardından Metin belgesine kodlarımızı yazıp ”txt” uzantısını .html olarak yapmalıyız.

Örnek Kod :

<html> <head> <title> Başlık </title> </head> <body> <h1> Web Sayfasına Hoşgeldiniz.</h1> <p> Özel İhlas Koleji Anadolu Meslek Lisesi11 Bilgisayar Sınıfı </p> <ul> <li> Şamil </li> <li> Samet </li> <li> İlkay </li> <li> Ali </li> <li> Enes </li> <li> Emirhan </li> <li> Cihan </li> </ul> </body> </html>
Bu kodu Metin Belgesinin içine yapıştırır ve Metin Belgesini index.html olarak kaydederseniz varsayılan tarayıcınızdan bir web sayfası açılacağını görürsünüz.Ancak bu kodlar ile sadece düz bir web sitesi yapılabilir.Eğer yazıları renkli,şekilli veya başka bir şekilde yapmak istiyorsanız CSS isimli programla düzenleme yapmanız gerekmektedir.

NOT: HTML program gerektirmez.

CSS Nedir ?

CSS (Cascading Style Sheets) HTML ile yazılan verilerin stilini,fontunu,rengini değiştirmek için kullanılan yardımcı bir programdır. HTML ile yazılan düz metinleri şekillendirir.

 

TOP