1Sitemize kayıt olun
2Ücretsiz katagorilere bakın.
3Ücret ödemeden hizmet alın

Herhangi bir proplem veya sorun bildirim için email  destek [ @ ] fevt.net . Teşekürler!

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 11:00 - 22:00
Cumartesi- 13:00 -17:00

GSM: 0 545 942 20 50

Hesap Oluştur

*

*

*

*

*

*

FORGOT YOUR PASSWORD?

*

Doğal Olmayan Link Uyarısı

Google, binlerce siteye “doğal olmayan linkler tespit edildiğini bildiren Google Webmaster Tools uyarısı” gönderdi. Bu her zaman %100 geçerli olmasa da, genellikle sıralamada bir düşüşe yol açar.

Yeniden gönderilmeye başlanan “doğal olmayan link” uyarısı sonrasında büyük bir panik yaşanmasının ardından Google, Google+ hesabından bir mesaj yayınlamıştır:

“Dün siteniz için doğal olmayan linklerle ilgili bir uyarı mesajı aldıysanız, paniklemeyin. Önceden sitenin bütününe karşı bir tavır sergileyeceğimiz zaman bu mesajları gönderiyorduk. Dün ise, daha fazla şeffaflık için bir adım daha attık ve bir siteye gelen bazı kişisel linklere güvenmediğimizde mesajlar göndermeye başladık. Bunun için sitedeki potansiyel spam faaliyetleri belirlemek mümkünken, bunun masum sebepleri de olabilir. Örneğin, böyle bir tutumu, masum siteleri hedef alan hackli linklere karşı aldık. Masum siteler de şeffaflık prensibimiz gereği bu mesajları alacaklardır, ancak bu otomatik olarak endişelenmeniz gerektiği anlamına gelmiyor”.

Hafta sonundan beri Google bu mesele üzerine daha çok çalışıyor ve Matt Cutts “güvenilmeyen bireysel linkler”i “bütün sitenizin bundan etkilendiğini düşünüyoruz” mesajlarından ayırmak için bazı değişiklikler duyuruyor.

23 Temmuz itibarıyla yeni bir mesaj şu şekilde Google Webmaster Tools aracılığıyla gönderildi:

“Sitenizi gösteren bazı linklerin Google Webmaster Yönergelerine aykırı teknikler kullandığını saptadık.

Yapay veya doğal olmayan linklere itimat etmek istemiyoruz. Sitenizdeki doğal olmayan linklerin kaldırılmasını öneriyoruz. Bununla birlikte, bazı linklerin kontrolden çıktığının farkındayız. Sonuç olarak, bu özel olay için bütün siteniz yerine sadece hedeflenen doğal olmayan linkler için gerekli tedbirler alınacaktır. Eğer böyle linklerin bazılarını kaldırabiliyorsanız, lütfen yaptığınız işlemleri de yeniden değerlendirme talebinde belirtin.

Sorularınız için Webmaster Yardım Forumuna başvurabilirsiniz.”

Yani her iki mesajı da alanlar ilkini görmezden mi gelmeli? Hiç kimse cevabı bilmiyor…

Eğer Google “doğal olmayan linkleri” önceden düşünüyorsa, neden site sahibi bu linkleri kaldırıp yeniden değerlendirme talebi göndermek zorunda? Özellikle de bu sadece bir “uyarıysa” cezayla sonuçlanmayacaksa? Google belli sitelerden bu linkleri yok edebiliyorsa bunu neden daha önce yapmadı? Google böyle doğal olmayan linklere güvenmek istemiyorsa, o zaman güvenmesin!

Veya o bireysel sayfalardaki “hedeflenen eylem”lerden kasıt aslında ceza mı?

Ancak Google link alan site yerine linklenen bir siteye bu konuda neden ceza versin? Bütün bu Google algoritmalarının iyi linkleri kötülerden ayırt edebilmesi ve iyi olana daha çok değer verirken kötü olanı görmezden gelmesi gerekmiyor mu?

Google’ın tek yaptığı bu link olayını daha çok şeffaflık adıyla iyice karıştırmak. Google zaten bu kötü linkleri ve amaçlarını tespit edebiliyorsa, onları görmezden gelerek, sanki ceza vermeyerek çok büyük bir iyilik yapıyormuş gibi göstermeyi bırakmalıdır.

Böyle giderse Google her ne kadar SEO’yu daha iyi bir noktaya taşımaya çalıştığını söylese de, işler daha kötü bir hâl alacaktır.

TOP