1Sitemize kayıt olun
2Ücretsiz katagorilere bakın.
3Ücret ödemeden hizmet alın

Herhangi bir proplem veya sorun bildirim için email  destek [ @ ] fevt.net . Teşekürler!

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi-Cuma 11:00 - 22:00
Cumartesi- 13:00 -17:00

GSM: 0 545 942 20 50

Hesap Oluştur

*

*

*

*

*

*

FORGOT YOUR PASSWORD?

*

Domain Çeşitliliği

Sözde “Bigfoot Güncellemesinden” sonra her bir SERP (Search Engine Results Position-arama motoru sonuç pozisyonu) sayfasına daha fazla domain eklendiği söylentisi yayılmıştır.

Domain, yani alan adı otoritesi SEO dünyasında yeni karşılaştığımız bir terim değil. Ancak, kulaktan dolma bilgilerle, yanlış anlaşıldığını ve abartıldığını düşündüğüm için bu konuda bildiklerimi yazmaya karar verdim.

İngilizce’de DA (Domain Authority) anlamına gelen bu kavramı ve sıkça duyacağınız bazı terimleri anlatmaya çalışayım.

İlk olarak biraz geriye gidip geçmişte domain otoritesini belirlemek için uzun yıllar kullanılan Google Pagerank’i hatırlayalım.

Geçmişte alan adı otoritesi olarak Google Pagerank değerlerini referans alırdık. Google alan adlarına (aslında URL’lere) 0-10 arası bir değer biçer, çeşitli periyodlarla bu skoru güncellerdi.

Google, Pagerank değerlerini biz kullanıcılara güncel bir şekilde göstermeyeceğinin ilk sinyallerini, Chrome tarayıcının içine bu özelliği gömmeyerek gösterdi. 2013 Aralık ayından beri Pagerank yalnızca kendi içinde güncellemeler yapan, dışa kapalı bir sistem haline döndürüldü. 2013 Aralık güncellemesinden sonra Pagerank değeri 5 olan bir sitenin Pagerank değerinde bugün bir değişiklik yok. Ancak gerçekte bu değer 2’ye de düşmüş, 6’ya da çıkmış olabilir. Bu sebepten ötürü, SEO alanında çalışan ciddi firmalar Google Pagerank değerlerini artık dikkate almıyoruz.

Google, Pagerank’i çöpe mi attı?

Elbette hayır. Pagerank Google arama motorunun en önemli bileşeni. Ancak aşağıda açıklayacağım nedenlerden ötürü artık bu değerleri biz son kullanıcılarla paylaşmayı bıraktı.

Bunun başlıca nedenleri;

Pagerank değeri yüksek olan alan adlarının satışının yapılması,
Pagerank değeri yüksek alan adlarından para karşılığı link paylaşımı yapılması.
Bu iki teknik yıllarca SEO’cular tarafından suistimal edildi. Bir iki yıl öncesine kadar “çöp içerik” olarak nitelendirebileceğimiz bir web sitesinin, PR değeri yüksek sitelerden link alması, arama sonuçlarında yükselmeleri için yeterliydi. 2014 yazından sonra Google bu konuda önemli adımlar atarak, web sitesi sahiplerine link satın almanın rus ruleti oynamaktan farksız olduğunu; içeriğe odaklanmak gerektiğini gösterdi.

Domain Otoritesi nedir?
Domain, yani alan adı otoritesi Moz tarafından geliştirilen bir metriktir. Alan adını 1-100 arası puanlandıran bu sistemin Google ile hiçbir alakası olmadığı gibi, arama sonuçlarına doğrudan etkisi de yoktur. Domain otoritesi hiçbir zaman SEO çalışmanızın temelini oluşturmamalıdır. Bunu rakip sitelerle rekabet ederken ölçeceğiniz bir metrik olarak değerlendirmeniz gereklidir.

Kaliteli ve devamlı içerik oluşturmaktansa alan adı otoritenizi yükseltmeye çabalamak faydadan çok zarar getirecek, Google tarafından cezalandırılmanıza bile yok açacaktır.Alan adı otoritesi 1 günde, 1 ayda, 3 ayda gelişebilecek birşey değildir. En doğrusu bunun istikrarlı ve yavaş bir şekilde geliştirilmesidir.

Teoride rakip sitenin alan adı otoritesi puanı sizin alan adınızdan yüksekse, arama sonuçlarında web sitenizden önce yer alması gerekir. Ancak gerçekte ben bunun hep aksini gördüm. Gelişigüzel tasarlanmış, modern web standartlarını desteklemeyen, mobil uyumsuz, özellikle de çöp içerikten oluşan web sitelerinin domain otoriteleri yüksek bile olsa, yeni yayına girmiş, özenle tasarım ve içeriği oluşturulan web sitelerine arama sonuçlarında yenildiğine şahit oluyorum.

DA (Domain Otoritesi) çok mu önemli? Bana sorarsanız hayır. Kaliteli içerik yazarak, linklerinizin paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece zaman içinde alan adı otoriteniz de yükselecektir. “Benim zamanım yok, çek ortaya karışık SEO, domain otoritemi de el at” derseniz, size bol şans diliyorum.

Moz, DA hesaplarken 40’tan fazla etkeni değerlendiriyor. Moz’un bu skoru belirlerken kullandığı başlıca faktörleri birazdan sıralayacağım.

Hergün yeni içerik girdisi

Özgün makale, yazılmış veya basılmış hiç bir kopyası olmayan makaledir. Benzerlikler bir makaleyi özgünlükten çıkarmaz çünkü bir çok konu birbirine benzer ama kelime dizilişi ve anlatış şekli önemlidir. Kelimelerin yerlerini değiştirmek makaleyi özgün yapmaz ancak ve ancak anlamsız yapar, aynı şekilde bazı kelimelerin eş anlamlılarını kullanarak taklitçilik yapmak da makaleyi özgünleştirmez.

Google ve kullanıcı standarları göz önünde bulundurularak web sitenizin hitap ettiği sektöre yönelik makale oluştururuz. Bu makaleler hem müşterilerinizi bilgilendirir hem googlede yükseliş sağlar.

Youtube de  İşleyiş

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube, hergün yüz milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yüklenen milyonlarca video, yapılan yorumlar ve arka arkaya gelen yeni üyelik işlemleri, Youtube'un popülerliğini daha da artırıyor.

Burda web sitenizin içeriği ile paraler güçlü bir kanal size harika geri dönüşler sağlar.

Süreç

Siteniz için ideal konum ve sistem %100 uyum ile hayata geçirilir ve ücretlendirme aylık olarak bildirilir. Web sitemizde ilgili katagoride yer alan tanıtımlar için destek talepleri de ücret karışılığıdır.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal ağlar güçlü bir imaj oluşturulur.Bu imajı besleyecek site alt yapısı hesaba katılarak bir çalışma yapılır. Milyonlarca online kullanıcı bu çalışma ile müşteri olma potansiyeli taşırlar. İlgili katagoride yapılan tanıtımlar ücret ile desteklenir.

Joomla Temalar

Yüksek beğeni almış temalar ilgili katagoride sizlere tanıtılır. Beğendiğiniz tema için bizden uyum desteği talep edebilirsiniz. Ancak yapılacak tema giydirme işlemide oluşan iş hacmi doğrultusunda karşılık bulur.

TOP