İç Linkin Ana Metni

Her ne kadar backlinkin ana metninden daha farklı bir ağırlıkta olsa da, iç linkin ana metni de bir başka ilgililik sinyalidir.

İç Linklemenin Avantajları
İç linkleme birkaç avantajı da beraberinde getirir; sayfa otoritesi, pozitif kullanıcı deneyimi, sayfalar ve siteler arası kolay bağlantı, kullanışlılık ve nihayetinde en önemli iki kavram; ziyaretçi trafiği ve arama sonuçlarında yüksek sıralama. SEO stratejinize değerli bir katkısı olan iç linklemenin faydalarını şöyle inceleyebiliriz:

1- İç Linkleme Sitenin Kullanışlılığını Artırır

İç linkleme kullanıcının site içerisinde gezinmesini, diğer içeriklerin farkına varmasını kolaylaştırır. Ayrıca etkili bağlantı metinleri (anchor text) kullanıldığında verdiğiniz her link değerine değer katar. Bağlantı metinlerini mutlaka makul, açıklayıcı ve link verdiğiniz sayfayla ilgisi olan cümlelerle oluşturmalısınız. Örneğin ekonomi hakkında yazdığınız diğer yazınıza link verirken açıklayıcı, ilgi çekici ve konuyu özetleyen bir cümle ile bağlantı metni oluşturmanız kullanıcının o bağlantıya tıklamasını sağlayabilir.

2- İç Linkleme Bağlantı Akışkanlığı Sağlar

İç linkleme, sitenizin otoritesini alt sayfalarınıza da dağıtmanızı sağlar. İster bir yazının içinde ister bir navigasyon öğesinin altında olsun, hiç fark etmez. Sitenizin bilinirliğini ve otoritesini her sayfada üst seviyede tutmak istiyorsanız, iç linklemeyi sakın unutmayın. Ayrıca ziyaretçilerinize farklı fırsatlardan, ilgi çekici içeriklerden bahsetme şansınızı da kullanmış olursunuz.

3- İç Linkleme Sayfa Görüntülemesini Artırır

Bağlantı metinleri doğru kullanıldığında ve fazla abartılmadan verilen iç linkler, sitenizdeki diğer sayfaların görüntülenme oranlarını da artıracaktır. Örneğin bu yazının içinde bulunan bir linke tıkladığınızda, ulaştığınız sayfanın da görüntülenmesini sağlayarak site ziyaretine katkıda bulunmuş olursunuz. Ayrıca yazının sonunda bulunan “Bunlar da ilginizi çekebilir” bölümündeki bir linke tıkladığınızda, sayfaya giriş yaptıktan sonra ziyaret başına sayfa görüntüleme oranını da artırıyorsunuz. Kullanıcılarınız da ziyaretleri sırasında ne kadar çok iç sayfa ziyareti yaparsa, hem kaliteli içeriğinizin farkına varır hem de istatistiki güç elde etmiş olursunuz. Ayrıca sayfa görüntüleme performansını artırmak için, site yükleme hızını yükseltmenizi tavsiye ederiz.

4- İç Linkleme PageRank’e Katkı Sağlar

İç linklemenin PageRank açısından nasıl bir önemi olduğuna geçmeden önce, PageRank hakkında konuşalım. Google uzun yıllar önce Web sitelerinin ne kadar backlink (dış link de diyebiliriz) aldığına göre bir ölçüm sistemi geliştirdi ve buna PageRank adını verdi. 0’dan 10’a kadar puanlama yapan PageRank Google tarafından hala bir sıralama faktörü olarak kullanılıyor.

Yüksek PageRank’e sahip sayfalarınız varsa, bu sayfalardan verilen iç linkler, değerin diğer sayfalara da yayılmasını ve site genelinin yüksek PageRank’e sahip olmasını sağlar. Ayrıca eklemekte fayda var, iç linkleme yaparken “nofollow” etiketini kullanmadığınızdan emin olmalısınız.

5- İç Linkleme Sitede Geçirilen Süreyi Artırır

Sayfalarınızda yer alan, birbiriyle ilgili içeriklere linkler vermek kullanıcının sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlar ve “hemen çıkma oranı”nı düşürür. Özellikle hemen çıkma oranını düşürebilmek için, site içindeki diğer içeriklere açıklayıcı bağlantı metinleri kullanarak link vermenizin büyük önemi vardır. Yüksek kaliteli olduğunu düşündüğünüz içeriklerinize link vererek kullanıcıların bu içeriği fark etmesini sağlayabilir ve sitede geçirilen süre istatistiğine katkıda bulunmasını sağlayabilirsiniz. “Sitede geçirilen süre” ile “Hemen çıkma oranı” birbiriyle bağlantılı iki ölçüttür, özellikle Google Analytics hesabınıza göz attığınızda ön plana çıktığını görebileceğimiz bu iki kavram; içerik kalitesi, site yükleme hızı, mobil uyumluluk ve kullanıcı dostu tasarımla birlikte birçok noktada sitenizin ne kadar başarılı olduğu konusunda bir fikir verebilir.