Kırıntı Navigasyonu

Bu, kullanıcılara sitenin neresinde oldukları konusunda yardımcı olankullanıcı dostu bir site özelliğidir:

Breadcrumb Navigation

Hem Search EngineJournal.com, hem de Ethical SEO Consulting bu dizilimin bir sıralama kriteri olabileceğini iddia etmekteler.

TAM OLARAK NEDİR BU “BREADCRUMB”?
Breadcrumb, Türkçe adıyla “sayfa işaretleri yolu”, kullanıcıların ve arama motoru botlarının sitemizde yer alan hiyerarşiyi anlamasına ve bu yapı çerçevesinde hareket etmesine yardımcı olan bağlantılar kümesine verilen isimdir. Alt kategorilerden oluşan bir sitenin daha hızlı gezilebilmesini sağlayan bir sistemdir. Kullanılabilirliğin kolaylaştırılması açısından hem ziyaretçilere site içi gezinmede hem de Google botlarına crawl aşamasında kolaylık sağlar.

Bu yapıya örnek olarak, sayfalarda menü bar (ana navigasyon sistemi) ile içerik arasında kalan alanda, sol tarafta, küçük puntolarla ve yer kaplamayacak şekilde konumlandırılmış güzel bir breadcrumb kullanan Design Collectors verilebilir:
desigm-collectors-breadcrumb
Elbette breadcrumb yapısı da birden farklı biçimde kurgulanabilir, web sitenizin ve ziyaretçilerinin ihtiyaçlarına bağlı olarak özelleştirilebilir. Temelde, üç farklı breadcrumb türünden bahsedebiliriz.
Location Breadcrumb
En sık kullanılan breadcrumb türü olan location-based breadcrumb, kullanıcının bulunduğu sayfanın, site hiyerarşisi içindeki konumunu temel alır. Design Collectors örneğinde olduğu gibi, ziyaretçi söz konusu sayfaya hangi yoldan ulaşmış olursa olsun, karşılaşacağı breadcrumb yapısı aynı olacaktır. Bu yapı, kullanıcıların dilerlerse direkt olarak üst kategorilere, hatta ana sayfaya dönebilmelerini kolaylaştırdığı gibi, web sitesinin tam olarak hangi noktasında olduklarını da anlamalarına yardımcı olmaktadır.
Attribute Breadcrumb

Location breadcrumb’dan farklı olarak, bu breadcrumb türü, kullanıcının geçtiği sayfaların title etiketlerini değil, niteliklerini listeler; dolayısıyla kullanıcıya site içindeki konumunu göstermez, çünkü bu sitelerde aynı ürüne ulaşmanın birden fazla yolu olabilir. Dolayısıyla bu breadcrumb türü kullanıcıya site içindeki konumunu değil, geçtiği sayfaların niteliklerini, yani o sayfalara ulaşmak için kullanılan filtreleri gösterir. Çoğunlukla e-ticaret sitelerinde kullanılan bu yapıya örnek olarak Cars.com verilebilir:
cars-attribute-based-breadcrumb
Path Breadcrumb
“Ekmek kırıntısı” anlamını tam olarak karşılayan path breadcrumb ise tam olarak kullanıcının takip ettiği yolu işaretlemekte ve dinamik bir biçimde oluşturulmaktadır. Ancak web üzerindeki çoğu sayfaya birden fazla yoldan ulaşmak elbette mümkündür, dolayısıyla bu kadar dinamik bir yapı, duplicate sorununa yol açacağından önerilmemektedir. Benzer şekilde, web sitesine dışarıdan bir link ile ulaşan kullanıcılar bu breadcrumb ile üst kategorilere dönerek tam aradıkları sayfalara kısa yoldan ulaşamayacakları için kullanıcı deneyimine olumlu bir etkisi olmayacaktır. Zira bu yapı, tarayıcıların “Geri” butonundan farklı bir işleve sahip değildir.
Bizim önerimiz, web sitenizde önceliği location breadcrumb seçeneğine vermeniz.

Ancak kategori ve sayfa sayısı yüksek olan, aynı zamanda bu kategorilerde filtreleme seçenekleri de bulunan web siteleri için, location breadcrumb ve attribute breadcrumb kurgularının birleştirilmesi, böylece yarı dinamik bir yapının oluşturulması bir hayli faydalı olabilmektedir. Bunu yapmanın en kolay yolu, aktif filtrelerin de dinamik bir biçimde location breadcrumb linklerinin sonuna eklenmesidir.

NEDEN BREADCRUMB KULLANMALIYIM?
Breadcrumb kullanımı, hem kullanıcı deneyimine olumlu etkisi aracılığıyla hem de direkt olarak SEO performansına fayda sağlamaktadır. Artık Google’ın her algoritma güncellemesinde kullanıcı deneyimini mükemmele daha yakın bir biçimde ölçümlemeyi hedeflediğini, SEO ile uzaktan da olsa ilgilenen herkes biliyor. Dolayısıyla iyi bir SEO performansı göstermek isteyen web siteleri, kullanıcıların minimum çaba ile maksimum faydaya ulaşacağı bir navigasyon sistemi kurgulamalı. Web sitesinin ana navigasyon sistemi ne kadar kullanışlı olursa olsun, destekleyici bir unsur olarak breadcrumb, kullanıcıya ilave bir fayda sağlamak üzere kurgulanmaktadır.

Breadcrumb Kulanımının Kullanıcı Deneyimine Etkisi
Web sitenizin ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarına göre kurgulanmış bir breadcrumb yapısı, kullanıcıların sunduğunuz içerikten maksimum faydayı sağlamasını kolaylaştırabilir. Kullanıcı deneyimi ise bounce rate gibi olumsuz faktörleri minimize ederek dolaylı yoldan SEO performansını etkilemektedir. Bu yapının ziyaretçilerin kullanıcı deneyimi üzerindeki etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:
Ziyaretçilerin web sitenizin düzenini daha iyi anlamasını sağlar, bir üst kategoriye dönmeleri veya benzer sayfalar arasında gezinmeleri kolaylaşır,
Kullanıcıların sayfalar arasında gezinme hızını artırır,
Az yer kapladıkları için, bu yapıdan faydalanmamayı tercih eden kullanıcıları rahatsız etme ihtimali yoktur,
Anlaşılması kolaydır, kullanıcılar bu sistemi kullanmakta zorlanmazlar,
Web sitenizi tanımadan dışarıdan bir link ile gelen ziyaretçiler, bu yapı sayesinde sayfalar arasında kolayca gezinebilir.
Breadcrumb Kulanımının SEO Performansına Etkisi
Kullanıcı deneyimi aracılığıyla sağlanan dolaylı etki dışında, breadcrumb yapısının SEO performansına direkt etkisi de olabilir; zira bu yapı, yalnızca kullanıcıların değil, arama motoru botlarının da işini kolaylaştırmaktadır.
Web sitesinde yer alan sayfalara, alt level’lardan gelen breadcrumb linkleri sayesinde, site içi linkler kazandırılır. Bu, arama motoru botlarının site içi hiyerarşiyi ve sayfaların değerlerini daha iyi anlamalarını sağlar,
Breadcrumb yapısında kullanılan anchor text’ler, hedeflenen anahtar kelimeleri içererek arama motoru botlarına sayfaların içeriği hakkında bilgi verir,
Schema entegrasyonu ile arama motoru botlarına bu linklerin breadcrumb linki olduğu bilgisi iletilebilir. NELERE DİKKAT ETMELİYİM?
Breadcrumb linklerinin kullanımı, yukarıda açıkladığımız faydaları sağlayabilir, ancak faydadan ziyade zarar getirmemesi için dikkat edilmesi gereken noktaları da göz ardı etmemek gerek. Web sitesinin kurgusuna en uygun breadcrumb yapısı seçildikten sonra, bu yapıyı en iyi şekilde oluşturmaya özen göstermek gereklidir.
Breadcrumb linklerini, yalnızca kullanıcıya fayda sağlayacak ise tercih etmek faydalı olacaktır. SEO performansına etkisi, ilave bir faydadır. Ancak arama motoru optimizasyonunun her alanında olduğu gibi, bu konuda da esas amaç kullanıcıya fayda sağlamak olmalıdır.
Breadcrumb linkleri, üst menü ile sayfa içeriği arasındaki alanda, çok yer kaplamayacak ve diğer içeriklerden daha fazla dikkat çekmeyecek şekilde oluşturulmalıdır.
Breadcrumb linklerinin ana navigasyon sisteminin yerini tutmayacağı göz ardı edilmemelidir. Kullanıcıların site içinde gezebileceği tek sistem bu olmamalıdır.
Breadcrumb yapısı kullanılacaksa her sayfada kullanılmalıdır. Bazı kategorilerde mevcut olup bazılarında olmaması, kullanıcıların kafalarının karışmasına, dolayısıyla kolaylıktan çok zorluk yaşamalarına sebep olabilir.
Bu linkler, bulunulan sayfanın üst kategorilerine doğru ilerlemeli, anasayfaya kadar devam etmelidir.
Bulunulan sayfaya link verilmemelidir.
Bilhassa path ve attribute based breadcrumb kullanımında, ortaya çıkabilecek duplicate sayfa sorununa dikkat edilmeli, gerekli önlemler alınmalıdır.
Breadcrumb linklerinde kullanılan anchor text’ler özenle oluşturulmalı, anahtar kelime hedeflemesine uygun biçimde kurgulanmalıdır.
Breadcrumb içinde kullanılan linklerin link olduğu görsel olarak belli edilmeli, tıklanabilir olduğu anlaşılmalıdır.